Futisvalmentajan starttikoulutus järjestetään Kuopiossa 3.11., 30.11 ja 1.12.2018. Ilmoittautuminen on käynnissä! Tarvitsemme uusia valmentajia kasvamaan toimintaamme, joten lähde mukaan koulutukseen.
Seura kustantaa koulutuksen, joten se on osallistujille ilmainen. Ilmoitattaudu mukaan 20.10. mennessä laittamalla viestiä seuran sähköpostiin klubi36@klubi36.fi (ilmoita nimesi, puhelinnumerosi sekä sähköpostiosoittteesi), niin ilmoitamme osallistujat kootusti Palloliitolle.
Koulutusten tarkempi sisältö ja aikataulu löytyy täältä: futisvalmentajan_startti_kuopio (1).pdf
Ohessa lisätietoa Palloliiton uudistetuista valmennuspoluista:
Valmennusosaaminen ja sen vaikuttavuuden vahvistaminen on keskeinen keino pelaajan laadukkaan arjen luomisessa. Tavoitteena on, että jokaisella lapsella ja nuorella on osaava ja koulutettu valmentaja. Tämän tavoitteen myötä Suomen Palloliitto uudistaa valmentajakoulutuksensa rakennetta, sisältöjä, koulutustapoja ja menetelmiä. Uudistus on Palloliiton historian suurin ja tulee entisestään vahvistamaan valmentajien osaamista käytännön kenttätyössä.
Uudistuksen alkuvaiheen suurin käytännön muutos on se, että aikaisemmin pohjalla olleet E- ja D-valmentajakoulutukset poistuvat ja niiden tilalle tulevat seuraavat uudet koulutukset:
• Futisvalmentajan starttikoulutus
• 5–7-vuotiaiden ikävaihekoulutus
• 8–11-vuotiaiden ikävaihekoulutus
Koulutuspolut uusille valmentajille:
• Kaikki uudet valmentajat aloittavat koulutuksen Futisvalmentajan startista.
• Startin jälkeen valmentaja voi edetä oman valmennettavan ikäluokan 5–7 tai 8–11 –ikävaihekoulutukseen tai käydä molemmat koulutukset oman kehittymisen ja tarpeen mukaan.
• Maalivahtivalmennukseen erikoistuvat pääsevät startin jälkeen maalivahtien D-tason koulutukseen. Mikäli maalivahtivalmennukseen erikoistuva haluaa edetä UEFA GK A -tasolle, valmentajalla tulee olla UEFA B -koulutus suoritettuna.
• Futsal valmennukseen erikoistuvat käyvät startin jälkeen 5–7 tai 8–11 -ikävaihekoulutuksen ja sen jälkeen valmentajat voivat edetä futsalvalmentajien erikoistumispolulla C-tason koulutukseen.
• Huippupelaajataustaiset voivat hakea starttikoulutuksen jälkeen UEFA B -tasolle.
• UEFA C–tasolle pääsee suorittamalla startin, ikävaihekoulutukset / koulutuksen sekä yhden valinnaisen teemakoulutuksen.
Seuroilla ja alueilla aktiivinen rooli valmennusosaamisen kehittämisessä
Uudistuksen alkuvaiheessa Palloliitto kouluttaa kouluttajia valtakunnallisesti ja alueellisesti. Koulutuksissa keskitytään koulutusosaamisen lisäämiseen uusien koulutusten sisältöjen ja menetelmien lisäksi. Seuroilla ja alueilla on erityisesti alkuvaiheen koulutuksien ja valinnaisten koulutusten jalkauttamisessa aktiivisen toimijan rooli. Koulutusprosesseja pyritään toteuttamaan mahdollisimman paljon ja laadukkaasti omassa seuraympäristössä alueellisen koulutusvastaavan tukemana.
Koulutusuudistus tulee tarjoamaan valmentajille entistä monipuolisempia mahdollisuuksia kehittää ja päivittää omaa valmentajaosaamistaan haluamaansa suuntaan.
Ei uutisia |