Uusimmat kuvat

Klubi-36 uutiset

16.8.2010
Klubi-36 B voittoon Helsingissä
Lue lisää » 5.8.2010
Maalivahtien harjoitukset jatkuvat
Lue lisää » 22.7.2010
Klubi-36 B-juniorit aloittavat SM-sarjan sunnuntaina
Lue lisää » 10.6.2010
Puma Girl's Cup pelataan tulevana viikonloppuna
Lue lisää » 23.1.2010
Emilia maajoukkue-ehdokasleir ille
Lue lisää » 18.1.2010
Lauantain pelivuorot
Lue lisää »

Yhteystiedot

Klubi-36 ry
Juhonkatu 2
74120 Iisalmi

klubi36@klubi36.fi

Uusimmat kuvat

Pelatut ottelut

1.8.2010 13:00
F.U.N. - WJK-j2 - 1 » 31.7.2010 11:30
F.U.N. - FC-Honka0 - 3 »

Satunnainen kuva

Tuotteet

PUMA Raitapaita, shortsit ja sukat
Kesän pelisetti toimitetaan sarjakauden alkuun mennessä.
Lue lisää »

F.U.N.

F.U.N. = FUTAA, UNELMOI, NAUTI

Tervetuloa joukkueemme kotisivuille!

fun2.jpg
resized-kuva_017.jpg
resized-kuva_002.jpg



Klubi-36:n FUN-joukkue vuoden 2010 FUN-lopputurnaukseen Espooseen !!

Klubin FUN- joukkue selvitti riemukkaasti tiensä 29.7.-1.8. Espoossa järjestettävään FUN-lopputurnaukseen, joka on C-15 ikäluokan epävirallinen SM-turnaus. Kyseiseen lopputurnaukseen pääsee karsintojen kautta maamme 16 parasta joukkuetta. FUN-projekti alkoi jo viime marraskuulla, jolloin seuran johtokunta linjasi FUN-joukkuen tavoitteeksi lopputurnauspaikan ja että FUN-joukkueeseen kootaan seuran parhaat tytöt ikäluokista -95 ja alaspäin. Talvella treenattiin FUN-joukkueella keskimäärin kerran viikossa omien joukkueharkkojen lisäksi ja käytiin hiomassa yhteispeliä harjoitusturnauksissa. Vaikka FUN-joukkue on koottu Klubin neljästä eri joukkueesta, siitä on hitsautunut yhteishengeltään ja taistelutahdoltaan yhtenäinen tiimi. Klubi selvitti ensin piirin sisäiset karsinnat, joiden jälkeen täytyi vielä läpäistä kolmen piirin (Itä-Suomi, Kaakkois-Suomi, Keski-Suomi) väliset jatkokarsinnat. Kolmen jatkokarsintaturnauksen ja kuuden pelin jälkeen Klubi taisteli siis upeasti paikan maan parhaiden joukkoon. Projektimme on ollut tähän mennessä erittäin onnistunut. Kiitokset siitä meidän ihanan mahtaville FUN-tytöille!! Tästä on hyvä jatkaa kohti Espoota !

 

funlogo.png

Turnaus sivuille: Tästä

FUN-kilpailun kolmen piirin jatkokarsinnat pelataan

18.04. Lappeenranta    Valokuvia

25.04. Jyväskylä  Valokuvia

08.05. Kuopio

C15-tytöt F.U.N.-aluekarsinta
nimetn4.bmp

Otteluohjelma

Sarjatilanne

 Kullakin joukkueella kaksi ottelua turnauspäivänä


F.U.N. -projekti päättyi vuoden 2006 lopussa. F.U.N. -projekti toimi kuuden vuoden ajan (2001-2006) tavoitteenaan lujittaa tyttö-ja naisjalkapalloilun pelipaikkaa suomalaisella jalkapallokentällä. Vuodesta 2007 alkaen F.U.N. -toimet tyttö-ja naisjalkapallon edistämiseksi jatkuvat osana normaalia toimintaa Palloliiton nuorisotoiminnossa.

Kuuden projektivuoden aikana tapahtui tyttö- ja naisjalkapallossa paljon. Kirkkaimpana muistona elää vuoden 2005 naisten maajoukkueen pelit EM-lopputurnauksessa ja sen aikaansaama tyttöfutisbuumi. Maamme naisjalkapallon tunnettavuus hyppäsi kerralla monta askelmaa ylemmäs. Merkittävä asia on myös projektivuosien aikana tapahtunut kasvu pelaajamäärissä. Uuden vuosituhannen alkuvuosina tyttö- ja naislisenssipelaajamäärä on kasvanut 8500 pelaajalla. Vuonna 2006 lisenssipelaajia oli jo yli 22.000. Jalkapallo on tätän ylivoimaisesti suosituin tyttöjen ja naisten palloilulaji maassamme.

Suomalainen tyttö- ja naisjalkapallo ovat vahvassa myötätuulessa Palloliiton 100-vuotisjuhlavuonna 2007. Tekemistä ja haasteita kuitenkin riittää. 15.000 tyttöä ilmoitti kansallisessa liikuntatutkimuksessa (-05/-06) halunsa aloittaa jalkapalloharrastus. Myös nuorten ja aikuisten naisten into harrastepelaamiseen on kasvussa. Haasteena on lisäksi saada jalkapallon pariin reilusti lisää naistoijoita, jokaiselle toiminnan tasolle päättäjistä valmentajiin.

Lisätietoja F.U.N. -toiminnasta: minttu.paavola(a)palloliitto.fi